Czym jest uzdatnianie?
Uzdatnianie wody to proces filtracji i dezynfekcji wody, który ma za zadanie doprowadzenie jej do takich parametrów, aby można było ją bezpiecznie używać zgodnie z wcześniej ustalonym przeznaczeniem np. do celów socjalno-bytowych, bezpośrednio do spożycia.
W dziale UZDATNIANIE, prezentujemy podstawowy zakres wiedzy, który ma nieco przybliżyć problematykę i rozwiać wątpliwości w jaki sposób należy postępować w przypadku, gdy zajdzie konieczność poprawy jakości wody w domu, pensjonacie, firmie i innym obiekcie większym bądź mniejszym gdzie znajduje się punkt czerpalny wody.
Czy zawsze należy uzdatniać wodę?
Oczywiście, że nie!
Jeśli jednak posiadasz własne ujęcie wody; studnię głębinową, kopaną lub inny zbiornik wodny, jest wielce prawdopodobne, że Twoja woda wymaga poprawy jakości.
Statystyki pokazują, że 100% studni kręgowych (kopanych/cembrowanych) posiada chociażby minimalną ilość bakterii grupy Coli. W przypadku studni głębinowych zapotrzebowanie na dezynfekcję wymaga ok. 30% odwiertów.
Dodatkowo, badania fizykochemiczne potwierdzają występowanie związków żelaza i manganu w większości studni głębinowych. Wodociągi miejskie charakteryzuje natomiast duża zawartość wapnia zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich, którego występowanie można w łatwy sposób odczuć na postawie "twardości" wody.
W sytuacji gdy woda zawiera np. żelazo, mangan czy wapń, można w łatwy sposób ocenić jej jakość na podstawie np. zacieków na armaturze, które są możliwe już przy niewielkim stężeniu w/w pierwiastków nawet w ilości nieprzekraczającej norm dopuszczonych przez sanepid.
W przypadku bakterii nie jest to już takie proste. Bakterie są niewidoczne gołym okiem oraz niewyczuwalne przez smak czy zapach i mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia domowników.
Dlatego jeśli posiadasz własne ujęcie, sugerujemy aby systematycznie (przynajmniej raz w roku) badać swoją wodę czy to w laboratoriach sanepidu czy też laboratoriach miejskich wodociągów, zwłaszcza że woda w studniach ma tendencje do zmiany swoich właściwości w skutek działalności człowieka i to, że jednorazowe badanie wskazuje na brak zanieczyszczeń czy niepożądanych pierwiastków nie oznacza, że tak będzie zawsze.
W jaki sposób pozbyć się problemu?
Zastosowanie odpowiedniej technologi i rodzaju złóż filtrujących wynika tak naprawdę z kilku kwestii:
- z zawartości/składu wody
- z przeznaczenia wody
- z ilości wody jaką zużywamy
Dobór właściwych urządzeń, biorąc pod uwagę powyższe składowe, to klucz do sukcesu.
Przykładowo, jeśli posiadasz przyłącze z wodociągu miejskiego, jak wspomnieliśmy powyżej, najczęściej spotykanym problemem zwłaszcza w większych miastach jest duża zawartość wapnia w wodzie lub z innych powodów jej walory smakowo/zapachowe nie są optymalne. Istnieje wiele sposobów walki z takim stanem rzeczy stosując m.in. zmiękczacze wody wzbogacone o węglowe wkłady filtracyjne lub np. punktowe, małe zestawy osmotyczne. Wszystko zależy od tego jaki jest faktyczny skład wody oraz jakich efektów oczekujemy.
Więcej informacji o tym jak należy postępować przeczytasz w zakładce "Jak działamy".