Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8.00-16.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00!Przeczytaj więcej

Sprzedaż hurtowa

Czym jest uzdatnianie?

Uzdatnianie wody to proces filtracji i dezynfekcji wody, który ma za zadanie doprowadzenie jej do takich parametrów, aby można było ją bezpiecznie używać zgodnie z wcześniej ustalonym przeznaczeniem np. do celów socjalno-bytowych, bezpośrednio do spożycia.

W dziale UZDATNIANIE, prezentujemy podstawowy zakres wiedzy, który ma nieco przybliżyć problematykę i rozwiać wątpliwości w jaki sposób należy postępować w przypadku, gdy zajdzie konieczność poprawy jakości wody w domu, pensjonacie, firmie i innym obiekcie większym bądź mniejszym gdzie znajduje się punkt czerpalny wody.

 

Czy zawsze należy uzdatniać wodę?

Oczywiście, że nie!

Jeśli jednak posiadasz własne ujęcie wody; studnię głębinową, kopaną lub inny zbiornik wodny, jest wielce prawdopodobne, że Twoja woda wymaga poprawy jakości.

Statystyki pokazują, że 100% studni kręgowych (kopanych/cembrowanych) posiada chociażby minimalną ilość bakterii grupy Coli. W przypadku studni głębinowych zapotrzebowanie na dezynfekcję wymaga ok. 30% odwiertów.

Dodatkowo, badania fizykochemiczne potwierdzają występowanie związków żelaza i manganu w większości studni głębinowych. Wodociągi miejskie charakteryzuje natomiast duża zawartość wapnia zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich, którego występowanie można w łatwy sposób odczuć na postawie "twardości" wody.

W sytuacji gdy woda zawiera np. żelazo, mangan czy wapń, można w łatwy sposób ocenić jej jakość na podstawie np. zacieków na armaturze, które są możliwe już przy niewielkim stężeniu w/w pierwiastków nawet w ilości nieprzekraczającej norm dopuszczonych przez sanepid.

W przypadku bakterii nie jest to już takie proste. Bakterie są niewidoczne gołym okiem oraz niewyczuwalne przez smak czy zapach i mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia domowników.

Dlatego jeśli posiadasz własne ujęcie, sugerujemy aby systematycznie (przynajmniej raz w roku) badać swoją wodę czy to w laboratoriach sanepidu czy też laboratoriach miejskich wodociągów, zwłaszcza że woda w studniach ma tendencje do zmiany swoich właściwości w skutek działalności człowieka i to, że jednorazowe badanie wskazuje na brak zanieczyszczeń czy niepożądanych pierwiastków nie oznacza, że tak będzie zawsze.  

 

W jaki sposób pozbyć się problemu?

Zastosowanie odpowiedniej technologi i rodzaju złóż filtrujących wynika tak naprawdę z kilku kwestii: 

  • z zawartości/składu wody
  • z przeznaczenia wody
  • z ilości wody jaką zużywamy

Dobór właściwych urządzeń, biorąc pod uwagę powyższe składowe, to klucz do sukcesu.

Przykładowo, jeśli posiadasz przyłącze z wodociągu miejskiego, jak wspomnieliśmy powyżej, najczęściej spotykanym problemem zwłaszcza w większych miastach jest duża zawartość wapnia w wodzie lub z innych powodów jej walory smakowo/zapachowe nie są optymalne. Istnieje wiele sposobów walki z takim stanem rzeczy stosując m.in. zmiękczacze wody wzbogacone o węglowe wkłady filtracyjne lub np. punktowe, małe zestawy osmotyczne. Wszystko zależy od tego jaki jest faktyczny skład wody oraz jakich efektów oczekujemy.

Więcej informacji o tym jak należy postępować przeczytasz w zakładce "Jak działamy".

pixel