Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8.00-16.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00!Przeczytaj więcej

Sprzedaż hurtowa

Badanie wody

Skuteczne oczyszczenie wody z niepożądanych związków, zanieczyszczeń czy bakterii, wiąże się z kilkoma etapami, których z doświadczenia wiemy, że nie należy pomijać.

Na samym początku, bezwzględnie najważniejszym z nich jest przeprowadzenie badania wody.

Systematycznie spotykamy się z sytuacją, w której Klienci nie decydują się na pełne badanie wody pragnąć nieco ograniczyć koszty (pełne badanie to niespełna 400zł) co jest o tyle ryzykowne, że dobrana stacja uzdatniania może okazać się nieskuteczna.

Odradzamy takie podejście i kierując się doświadczeniem, zdecydowanie zalecamy przeprowadzenie pełnego badania wedle poniższych wytycznych.

Brak badania wody w konsekwencji może spowodować zwiększenie finalnych kosztów inwestycji. Głównym powodem zazwyczaj jest zastosowanie złej technologii czy np. dobranie niewłaściwej mieszanki złóż filtrujących. Niektóre z pierwiastków występujących w wodzie posiadają różne źródła pochodzenia, które determinują dobór zupełnie innych złóż filtrujących. Przeprowadzenie badania przed doborem zwiększa szansę na to, że uzyskanie finalnego efektu będzie stosunkowo łatwe i najbardziej optymalne cenowo.

 

Kiedy nie należy badać wody?

Zdecydowanie odradzamy pobranie próbki do badania w nowo wywierconej czy wykopanej studni. Studnia w tym okresie stale się oczyszcza i wynik może mocno odbiegać od próbki pobranej kilka tygodni później. Minimalny okres jaki sugerujemy to 3 tygodnie od daty oddania studni do użytkowania. W tym czasie zalecamy, na ile to tylko możliwe, jak najczęstsze i na pełnych wydajnościach pompowanie wody w celu jak najszybszego oczyszczenia studni. 

 

Jak przygotować wodę do badania?

Poniżej przedstawiamy instrukcje pobrania próbki wody do badania wedle wytycznych Wiślańskiego Laboratorium Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Więcej szczegółów wraz zakresem badania oraz cennikiem znajduje się bezpośrednio na stronie www.wzc.com.pl/strefa-klienta/laboratorium

 

Wytyczne ogólne

 • Jeżeli z tego samego miejsca pobiera się wodę przeznaczoną do badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych, to w pierwszej kolejności należy pobrać próbkę do badań mikrobiologicznych.
 • Próbki należy dostarczyć do Laboratorium jak najszybciej po pobraniu, oraz jeśli to możliwe, należy zadbać, by temperatura próbek wody nie była wyższa niż w momencie poboru.
 • Próbki powinny być opisane przez zleceniodawcę przed dostarczeniem do laboratorium
 • Aktualny zakres badań i cennik usług zamieszczono w tabeli na odwrocie

 

Pobieranie próbek wody do badań mikrobiologicznych

 1. Próbkę wody należy pobrać do sterylnych butelek, które są dostępne do pobrania w laboratorium.
 2. Wodę w obiekcie najlepiej pobrać z kranu najczęściej używanego.
 3. Należy zdjąć z kurka/zaworu wszelkie urządzenia przeciw-rozbryzgowe, natleniające, sitka, perlatory i inne.
 4. Wylot kurka/zaworu dokładnie opłukać wodą, następnie opalić (opalarka, zapalniczka, podpalony tampon nasączony denaturatem lub spirytusem). W przypadku gdy kranik nie może być opalany (np. z tworzywa sztucznego) należy go przetrzeć chusteczką nasączoną środkiem dezynfekującym np. spirytusem.
 5. Odpuszczać wodę z kranu przez około 5 minut średnim strumieniem wody, tak aby woda nie była zbyt wzburzona i nie powodowała zrywania zanieczyszczeń z rury.
 6. Pamiętać, że butelki do pobierania próbek wody są sterylne - należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie dotykać rękami wewnętrznych części butelki, ani nie dotykać wylotu i szyjki butelki bezpośrednio powierzchnią kranika. Przed pobieraniem próbki wody, butelkę należy odpakować z folii, następnie przez pociągnięcie czerwonej zawleczki otworzyć butelkę i napełnić ją powolnym strumieniem do około 4/5 objętości i niezwłocznie zamknąć, naciskając palem na zewnętrzną stronę wieczka. Zapakować ponownie do folii.

 

Pobieranie próbek wody do badań fizykochemicznych

 1. Próbkę wody należy pobierać do pojemników z tworzywa sztucznego, o pojemności co najmniej 1 litr.
 2. Pojemnik nie może być po wodzie gazowanej.
 3. Wodę w obiekcie najlepiej pobrać z kranu najczęściej używanego, należy zdjąć z kurka/zaworu wszelkie urządzenia przeciw-rozbryzgowe, natleniające, sitka, perlatory i inne, następnie dokładnie opłukać wodą.
 4. Odpuszczać wodę z kranu przez około 5 minut średnim strumieniem wody, tak aby woda nie była zbyt wzburzona i nie powodowała zrywania zanieczyszczeń z rury.
 5. Przed pobraniem pojemnik dokładnie przepłukać pobieraną wodą.
 6. Wodę należy wlewać do pojemnika powolnym strumieniem, aż do przelania się, tak aby, pojemnik był napełniony wodą bez pęcherzyków powietrza tzn. „pod korek”.
 7. Po napełnieniu butelkę należy natychmiast zakręcić.

 

Pod jakim kątem należy badać wodę?

Wszystkie niezbędne współczynniki, które należy zbadać przed podjęciem próby dobrania odpowiednich rozwiązań, zaprezentowane są w pliku pdf, który można pobrać klikając w tym miejscu (plik pdf można otworzyć programem dostępnym na stronie producenta Adobe).

Jeśli posiadasz już lampę UV i jesteś pewien, że Twoja instalacja jest wolna od bakterii możesz pominąć badanie bakteriologiczne.

pixel