Opis
Zastosowanie
Wkład węglowy standardu wymiarowego Big Blue 10 (o wysokości ok. 25,5cm) przeznaczony jest do stosowania wraz z odpowiednimi obudowami w uzdatnianiu wody w mieszkaniach i małych domach. Podstawowy wkład filtrujący wodę z zanieczyszczeń organicznych i chloru. Wydajność wkładu pozwala na skuteczne uzdatnianie wody przy przepływach typowych dla mieszkań i małych domów (rodziny 2-4 osoby). Blok węglowy (spiekany węgiel aktywowany) zapewnia mniejsze pylenie niż postać granulowana oraz redukuje ryzyko wydostania się drobin poza formę wkładu. Ta cecha powoduje, że jest wybierany do uzdatniania wody w całych instalacjach i wydajnych systemach FRO.
Wkład cechuje wysoka zdolność adsorpcji (wiązania zanieczyszczeń na zewnętrznej powierzchni). Ta cecha jest wykorzystywana w eliminowaniu chloru z wody wodociągowej oraz zanieczyszczeń organicznych z wody pochodzącej z własnej studni. Poprawa utlenialności wody wpływa korzystnie na barwę, smak i zapach wody. Złoża węgla aktywnego klarując wodę, nadają jej charakterystyczny, dobry smak.
Wkład redukuje również rozpuszczalniki chloropochodne, węglowodory aromatyczne, pestycydy, fenol i benzen. Szerokie spektrum działania pozwala na zdecydowane poprawienie klarowności wody już na jednym stopniu uzdatniania wody.
Dlaczego do filtracji polecamy wkłady węglowe?
Wkłady węglowe przeznaczone są przede wszystkim do usuwania z wody zanieczyszczeń organicznych, związków chemicznych, poprawy klarowności wody - jej smaku, zapachu i barwy. Węgiel aktywowany może być wykonany z węgla bitumicznego, antracytowego lub z łupin orzechów kokosowych. Zjawisko cechujące każdy węgiel aktywny jest ADSORPCJA - polega ona na wiązaniu cząsteczek zanieczyszczeń na zewnętrznej powierzchni adsorbera (w tym przypadku węgla aktywowanego). Węgiel aktywny jest znakomitym adsorbentem - wynika to z faktu, że stosunek powierzchni węgla aktywnego do jego wagi jest bardzo duża (500-2500 m2/gram). Węgiel aktywowany jest nietoksyczny i wykorzystywany jest powszechnie w uzdatnianiu wody, zarówno spożywczej jak i gospodarczej. Wkłady węglowe osiągają pełną sprawność po kilku godzinach od pełnego spenetrowania warstwy węgla przez wodę. Po zainstalowaniu wkładu w obudowie, powinno się go przepłukać w celu usunięcia poprodukcyjnego pyłu i drobin. W tym celu wyjście wody z filtra w którym umieszczono wkład należy umieścić w pojemniku mogącym pomieścić kilkanaście litrów wody i pod ciśnieniem z instalacji wodnej, przez krótką chwilę trzeba przepłukać węgiel aktywowany. Oczywiście z uwagi na różnorodność systemów uzdatniania wody, czynność ta w szczegółach wygląda inaczej dla poszczególnych produktów.
Rodzaje wkładów węglowych:
A) Blok węglowy, uformowany w postaci zwartej masy
Ten rodzaj wkładów wykonany jest najczęściej z węgla bitumicznego sprasowanego w postać zwartej masy, tzw. blok węglowy. Wkład węglowy w tej postaci używany jest głównie do uzdatniania wody w instalacjach, gdzie głównym kryterium jest zminimalizowanie ryzyka wydostania się drobin węgla do instalacji wodnej (główne przyłącza wody na budynku, prefiltracja w systemach RO itp)
B) Z węglem granulowanym, wsypanym do obudowy z tworzywa
Wkłady z węglem granulowanym zapewniają dokładniejszą filtrację chemiczną - woda ma dłuższy czas kontaktu ze znajdującym się wewnątrz wkładu złożem uzdatniającym. Jednak granulowana postać węgla ma tendencje do większego pylenia oraz istnieje ryzyko wydostania się drobin węgla poza obudowę wkładu. Oczywiście w produkcji wkładów z granulowanym węglem aktywnym stosuje się zabezpieczenia przed wydostaniem się granulatu węglowego z obudowy (końcowy filtr mechaniczny), jednak z uwagi na tą cechę, zalecane jest stosowanie wkładów węglowych sypanych w uzdatnianiu wody na końcówkach instalacji. W sytuacji gdy z uwagi na konieczność zastosowania wkładu z węglem granulowanym ma on być stosowany na głównych przyłączach wody, po filtrze z takim wkładem zalecamy instalację filtra z wkładem sedymentacyjnym.
Wkłady z węglem granulowanym z uwagi na rodzaj zastosowanego złoża węglowego, podzielić można na kilka rodzajów:
- z węglem bitumicznym - jest to podstawowy rodzaj węgla aktywowanego, wystarczająca do typowych zastosowań związanych z usuwaniem chloru, usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i poprawy klarowności wody
- z węglem antracytowym - pośredni pod względem zdolności filtracji rodzaj węgla aktywnego; w ofercie Aquafilter występują wkłady z mieszanką węgla antracytowego i z łupin orzechów kokosowych, które są bardzo dobrym medium filtracyjne w uzdatnianiu wody spożywczej
- z węglem z łupin orzechów kokosowych - który cechuje bardzo wysoka zdolność adsorpcji; jest to najlepszy rodzaj złoża węglowego, polecany w uzdatnianiu wody o bardzo dużym zanieczyszczeniu organicznym, utlenialności, poziomie chloru itp.
Wkłady węglowe są oferowane również z dodatkowym czynnikiem bakteriostatycznym KDF, który zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w wodzie. Są one polecane głównie do uzdatniania wody spożywczej.
Czysta, filtrowana woda ...
... to oszczędność czasu i pieniędzy!
... jest podstawową formą profilaktyki zdrowia!
... oznacza mniejsze wydatki na lekarzy, lekarstwa i farmaceutyki!
... zapewnia bezpieczeństwo pompom, lampom UV i innym urządzeniom przed nadmiernym zużyciem i uszkodzeniem!
... poprawia smak wody płynącej z kranu!
... daje możliwość rezygnacji z wody butelkowej!
Filtruj wodę - zainwestuj w zdrowie swojej rodziny!