Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8.00-16.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00!Przeczytaj więcej

Sprzedaż hurtowa

Szukasz pompy do studni kopanej? Dobrze trafiłeś!

2019-06-14
Szukasz pompy do studni kopanej? Dobrze trafiłeś!Czy zastanawiałeś się nad tym, która pompa była by odpowiednia do zasilania Twojego gospodarstwa domowego z klasycznej studni kopanej, rzeki, jeziora, czy innego zbiornika wodnego o większej średnicy niż klasyczny odwiert głębinowy?

Wybierając pompę, oprócz najistotniejszych parametrów jak wydajność czy ciśnienie należy zwrócić jeszcze uwagę na bardzo ważny aspekt a mianowicie czy i w jaki sposób odbywać się będzie chłodzenie silnika.

Typowa pompa głębinowa do studni kopanej charakteryzuje się głównie tym, że posiada wbudowany płaszcz chłodzący silnik. Taka konstrukcja pompy, którą ze względu na stosunkowo niewielkie głębokości zanurzenia poniżej lustra wody, możemy określić mianem pompy zatapialnej, posiada kilka wymiernych korzyści:
  • silnik jest zabezpieczony przed przegrzaniem i nie wymaga przy tym montażu dodatkowego osprzętu
  • idealnie sprawdza się w przypadku niskiego poziomu wody w studni (pompa nie musi być całkowicie zanurzona)


Wersje na 230V najczęściej występują w komplecie z wbudowanym zabezpieczeniem przed pracą na sucho w postaci wyłącznika pływakowego oraz skrzynką rozruchową (obudowa, kondensator, wyłącznik termiczny). Jeśli skrzynka rozruchowa nie jest elementem składowym zestawu oznacza to, że kondensator rozruchowy jest wbudowany wewnątrz pompy. Wtedy taką pompa nie wymaga już dodatkowej skrzynki sterującej oprócz oczywiście wyłącznikiem ciśnieniowego, który uruchomi pompę w przypadku spadku ciśnienia i ją wyłączy, gdy ciśnienie osiągnie zadany wcześniej na wyłączniku poziom.

Wersje na 400V nie wymagają kondensatora rozruchowego natomiast niezbędna jest dodatkowa skrzynka sterująco-zabezpieczająca np. SMART. Pompy zasilane napięciem 400V najczęściej nie posiadają wbudowanego wyłącznika pływakowego. Gdy zastosujemy skrzynkę sterująco-zabezpieczającą typu SMART nie jest to problemem. Wystarczy dokupić wyłącznik pływakowy z odpowiednią długością przewodu i wpiąć go do skrzynki lub skorzystać z sond dołączonych do zestawu odpowiednio przedłużając ich przewody i montując w studni bezpośrednio nad pompą.


W ofercie naszej firmy, posiadamy również pompy takie jak Pompa głębinowa Omnitron 5000 AUT, czy Pompa głębinowa Divertron 1200, które oprócz płaszcza chodzącego i wbudowanego kondensatora rozruchowego posiadają wbudowany wyłącznik ciśnieniowy i zabezpieczenie przed pracą na sucho. Główną ich zaletą jest to, że do prawidłowego działania nie potrzebują już żadnego dodatkowego osprzętu. Pompy trzeba jedynie zanurzyć w zbiorniku wodnym, podwieszając je nad dnem min. 10cm, podpinając wcześniej odpowiednią rurę np. PE32 czy PE40. Obie pompy mają w zestawie również króćce przyłączeniowe, które umożliwiają podpięcie zwykłego węża gumowego 1" czy 5/4".


Poniżej animacja przedstawiająca zasadę działania płaszcza chłodzącego na przykładzie klasycznej pompy głębinowej. W takim przypadku pompa z silnikiem nie posiada wbudowanego fabrycznie płaszcza chłodzącego. Płaszcz stanowi dodatkowy element. Jest to niezbędne rozwiązanie w sytuacji, gdy wymagane parametry wydajności i ciśnienia przewyższają parametry pompy dostępne fabrycznie z wbudowanym płaszczem więc konieczne jest zastosowanie pompy klasycznej. Opis płaszcza dostępnego jako osobny produkt jest dostępny >> tutaj.

zasada działania płaszcza chłodzącegoPowyższy tekst to wyłącznie namiastka wiedzy jaką trzeba posiadać, aby we właściwy sposób dobrać odpowiednią pompę biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne. Daje on jednak obraz czym się kierować przy wyborze i na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel