Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8.00-16.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00!Przeczytaj więcej

Sprzedaż hurtowa

Stacja uzdatniania - eliminacja baketrii + odżelezianie

2019-11-30
Stacja uzdatniania - eliminacja baketrii + odżelezianieZa nami kolejna realizacja stacji uzdatniania w domu jednorodzinnym w Ustroniu.

Tym razem zgłosił się do nas Klient z przygotowanymi badaniami wody. Jego zaniepokojenie jej jakością wynikało głównie z lekko brązowych zacieków pojawiających się na armaturze, w nowo wybudowanym domu. Z badań wynika, że problemem są nie tylko zacieki, których źródłem są lekko podniesione wartości żelaza i manganu ale również bakterie z grupy coli.


















Badania:

  • dostarczone przez Klienta
Analiza badań:
  • niewielka ilość bakterii z grupy coli
  • lekko podwyższona ilość żelaza, ale wartości w normach dopuszczalnych do spożycia
  • zawartość jonu amonowego: na granicy dopuszczalności
  • lekko podwyższona ilość manganu, ale wartości w normach dopuszczalnych do spożycia 
  • lekko podwyższona wartość twardości (wapń), ale wartości w normach dopuszczalnych do spożycia

Źródło wody:
  • studnia głębinowa 40m

Cel:
  • wyeliminowanie źródła pojawiających się zacieków na armaturze
  • dezynfekcja wody z wszelakich mikroorganizmów (bakterie z grupy coli)
  • poprawienie smaku wody

Wyzwania

Niestety na etapie budowy domu i montażu instalacji wod-kan, właściciel nie przewidział tego, że zajdzie konieczność montażu stacji uzdatniania. Minusem tego jest konieczność odprowadzenia ścieków do kratki znajdującej się na środku kotłowni. Teoretycznie rozwiązanie takie z niczym nie koliduje, jednak wpływa nieco na estetykę wykonania całej instalacji.


Zastosowane urządzenia:

Podsumowanie:

W stacji uzdatniania i urządzeniu Eko-Optima 25/O zastosowano złoże ECOMIX-A, które ma za zadanie wyeliminować z wody żelazo, mangan, wapń oraz jon amonowy. Złoże to świetnie zdaje egzamin, jeśli wartości w/w (żelaza, manganu, wapnia, jonu amonowego) są na granicy lub niewiele przekraczają normy dopuszczalne przez sanepid. Złoże czyszczone jest roztworem solanki, która wytwarza się samoczynnie bezpośrednio w urządzeniu. Wystarczy co jakiś czas (średnio co 1-1,5 miesiąca) uzupełnić zbiornik urządzenia nową dawką soli dystrybuowaną w workach 25kg. Płukanie złoża odbywa się przez tzw. płukanie wsteczne, i jest uruchamiane samoczynnie (rodzina 2-4 os.) raz na 3,5m3 zużytej wody, w nocy, poza normalnymi godzinami funkcjonowania. Podczas trwania procesu płukania wstecznego, można nieprzerwanie korzystać z nieuzdatnionej wody.

W celu wyeliminowania bakterii zastosowano lampę V40 producenta TMA. Lampa posiada dodatkowo sterownik z sygnalizacją alarmową w przypadku uszkodzenia żarnika lampy, oraz z zegarem odliczającym jego żywotność.






Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel