Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8.00-16.00 oraz w soboty od 8.00 do 13.00!Przeczytaj więcej

Sprzedaż hurtowa

Czym jest uzdatnianie wody?

Uzdatnianie wody to proces filtracji i dezynfekcji wody, który ma za zadanie doprowadzenie jej do takich parametrów, aby można było ją bezpiecznie używać, zgodnie z przeznaczeniem np. do celów socjalno-bytowych, bezpośrednio do spożycia.

Prezentujemy Państwu podstawowy zakres wiedzy, który ma nieco przybliżyć problematykę i rozwiać wątpliwości w jaki sposób należy postępować w przypadku, gdy zajdzie konieczność poprawy jakości wody w domu, pensjonacie, firmie itp.

 

Czy zawsze należy uzdatniać wodę?

Oczywiście, że nie!

Jeśli jednak posiadasz własne ujęcie wody; studnię głębinową, kopaną lub inny zbiornik wodny, z którego korzystasz, jest wielce prawdopodobne, że Twoja woda wymaga poprawy jakości.

W sytuacji gdy woda zawiera np. żelazo, mangan czy wapń, który odpowiada za jej twardość, można w łatwy sposób ocenić jej jakość na podstawie np. zacieków na armaturze, które są możliwe już przy niewielkim stężeniu w/w pierwiastków nieprzekraczających norm dopuszczonych przez sanepid.

W przypadku bakterii natomiast, które występują najczęściej w płytszych studniach kopanych (rzadziej w głębinowych) nie jest to już takie proste. Bakterie są niewidoczne gołym okiem oraz niewyczuwalne i mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia domowników.

Dlatego, jeśli posiadasz własne ujęcie, sugerujemy aby systematycznie (przynajmniej raz na rok) badać swoją wodę czy to w laboratoriach sanepidu czy też laboratoriach miejskich wodociągów zwłaszcza, że woda w studniach ma tendencje do zmiany swoich właściwości w skutek działalności człowieka i to, że jednorazowe badanie wskazuje na brak zanieczyszczeń nie oznacza, że tak będzie zawsze.  

Jeśli natomiast źródłem wody w Twoim domu jest wodociąg miejski, najczęściej spotykanym problemem, zwłaszcza w większych miastach jest zawartość wapnia (woda twarda) lub jej walory smakowo/zapachowe nie są optymalne. Istnieje wiele sposobów walki z takim stanem rzeczy stosując m.in. zmiękczacze wody wzbogacone o węglowe wkłady filtracyjne lub np. punktowe, małe zestawy osmotyczne. Wszystko zależy od tego jakich efektów oczekujemy i jaki jest faktyczny skład wody, którą w takiej sytuacji również warto przebadać w powyższych instytucjach.

 

W jaki sposób pozbyć się problemu?

Zastosowanie odpowiedniej technologi i rodzaju złóż filtrujących wynika tak naprawdę z kilku kwestii: 

  • z zawartości/składu wody
  • z przeznaczenia wody
  • z ilości wody jaką zużywamy

Dobór właściwych urządzeń, biorąc pod uwagę powyższe składowe, to klucz do sukcesu.

Niemniej zdarzają się sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie pomóc Klientowi np. kiedy stężenie żelaza czy manganu jest tak duże, że koszt jego wyeliminowania przekracza opłacalność całej inwestycji.

 

pixel