dowiedz się więcej

Akcesoria, osprzęt  Czujniki poziomu cieczy, zabezpieczenia suchobiegu  Sondy + przekaźniki SLW 

Przekaźnik SLW-3P zabezpieczenie - suchobieg

Przekaźnik SLW-3P zabezpieczenie - suchobieg


numer katalogowy: P02713
waga netto: 1 kg
Przekaźnik SLW-3P
zabezpieczenie przed suchobiegiem

Zastosowanie

Przekaźnik typu SLW jest elektronicznym czujnikiem krytycznych poziomów wody w układach pompowych. Może służyć jako zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem (tj. praca pompy bez cieczy) lub poziomów minimalnych - maksymalnych. Szczególnie zalecany jest do:
 • układów studni głębinowych,
 • układów hydroforowych,
 • przepompowniach wody,
 • oczyszczalniach i neutralizatorach ścieków
 • w stacjach odsalania i uzdatniania wody,
 • kotłowniach itp.

Uwaga! Przedmiotem sprzedaży jest przekaźnik. Osobno, zarówno sondy jak i przekaźnik znajdują się w pozostałej naszej ofercie.


Zasada działania

Podstawą działania przekaźnika jest wykorzystanie zjawiska przewodnictwa elektrycznego cieczy. Czujnikiem pomiarowym przekaźnika są sondy przewodzące, wykonane ze stali nierdzewnej. Przez obwód sondy płynie bardzo mały prąd pomiarowy przy niskim napięciu przemiennym 12V. Do jednego przekaźnika można dołączyć siedem sond, które będą kontrolowały poziomy cieczy wyznaczone długością sond. Sonda max. wyznacza największy poziom cieczy, przy którym następuje załączenie przekaźnika (kontrolka świeci na zielono). Sonda min. wyznacza minimalny poziom cieczy, przy którym następuje wyłączenie przekaźnika (lampka kontrolna świeci na czerwono). Jeśli przewidziana jest praca z jedną sondą, to należy podłączyć tylko sondę max., załączenie przekaźnika nastąpi z chwilą zamoczenia sondy w cieczy a wyłączenie, gdy sonda z niej się wynurzy. Ciecz ma potencjał odniesienia, tj. masy układu.


Budowa

Przekaźniki typu SLW-3P zabudowane są w obudowie z tworzywa sztucznego przeznaczonej do montażu na szynie DIN. W skład przekaźnika wchodzą trzy niezależne, wspólnie zasilane tory pomiarowe. Na czołowej części obudowy wyprowadzone są pokrętła nastawy czułości oraz lampki sygnalizacyjne. Elementem sterującym wyjściem są styki przełączne, elektrycznie odseparowane od obwodów przekaźnika i mogą np. sterować bezpośrednio cewką stycznika układu zasilania pompy.
Jeśli sondy max. i min. są zanurzone w cieczy to styki 11 - 12 są zwarte (przyp. kanału A) i lampka kontrolna świeci na zielono. Gdy poziom cieczy się obniży poniżej poziomu sondy min. przekaźnik zmienia stan i styki 11 - 12 są rozwarte a 10-11 są zwarte (lampka kontrolna świeci na czerwono).


Dane techniczne
 • Napięcie zasilania 230V, 50Hz
 • Pobór mocy: Ok. 4 VA
 • Zakres czułości wejściowej (regulowany) 0,5 do 50kQ
 • Prąd elektrod (12V) max 3mA, 50hz
 • Obciążalność styków wyjść (ciągła) max 6A, 250V
 • Czas zadziałania ok. 0,2s
 • Przekrój przewodów przyłączeniowych 1,0 do 1,5 mm2
 • Zakres temperatury otoczenia -5 do +45°C

Montaż przekaźnika

Przekaźnik zaleca się umieszczać w pobliżu stycznika sterującego pompą lub układu zabezpieczającego EKPS. Przekaźnik łączy się z sondą instalowaną w studni lub zbiorniku za pomocą linii kablowej (najlepiej typu YDY 2x1,5mm2). Największa dopuszczalna długość linii kablowej wynosi 100m. Powyżej tej odległości należy stosować kable o małej impedancji i pojemności własnej, np. kable koncentryczne. W studni lub zbiorniku kabel zakończa się puszką instalacyjną, do której podłącza się sondę i masę odniesienia, np. rurę studni głębinowej.


Uruchomienie

Przed załączeniem zasilania należy ponownie upewnić się, że wszystkie połączenia są zgodne z zalecanymi schematami. Jeśli wszystko zostało zamontowane poprawnie, to podanie napięcia zasilania powinno spowodować zapalenie się lampek kontrolnych w kolorach zależnych od stanu sond. Zmiana zanurzenia sond w cieczy powinna spowodować zmianę koloru świecenia odpowiednich lampek kontrolnych.


Uwaga!

Podłączenia przekaźnika należy dokonywać tylko w stanie beznapięciowym.


Zalecenia eksploatacyjne

Przekaźniki typu SLW nie wymagają żadnych czynności konserwacyjnych. Czułość jest ustawiona przez producenta na wartość optymalną dla szerokich warunków pracy sond i w czasie normalnej eksploatacji nie ma potrzeby zmiany tych nastaw.

Jednak podczas dłuższej eksploatacji może zmieniać się rezystancja izolacji sond - przy dużym zażelazieniu wody izolacja sond maleje i wtedy należy ustawiać minimalną czułość. W przypadku zaś wzrostu rezystancji "przejścia" sond np. przy ściekach, obrastają one warstwą kożucha, wtedy należy zwiększać czułość. Czułość przekaźnika zwiększamy wykonując obrót w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, zmniejszenie zaś w przeciwnym. Lampka kontrolna informuje o poprawnej pracy i regulacji czułości czujnika. Regulując czujnik należy zwiększyć czułość aż do momentu zaświecenia lampki w kolorze zielonym (pod warunkiem, że sondy są zanurzone w cieczy).

W każdym jednak przypadku najlepszym rozwiązaniem jest przeczyszczenie końcówek sond tak, aby poprawić ich izolację do masy lub usunąć kożuch, aby polepszyć rezystancję przejścia. W normalnych warunkach zaleca się czyścić sondy w odstępach 6 .. 12 miesięcy w zależności od zanieczyszczeń.
Przekaźniki typu SLW łącznie z sondą stanowią sygnalizator poziomów krytycznych i są klasyfikowane pod SWW 0918-522. Stąd zgodnie z wykazem wyrobów podlegających obowiązkowi certyfikacji na znak bezpieczeństwa B oznaczenia tym znakiem, nie podlegają. Załącznik do Zarządzenia Dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji z dnia 20 maja 1994 r. MP nr 39 póz 33.
502.00 zł brutto
 
Zapytaj o większą ilość
Poleć znajomym tę pozycję
Prześlij informacje o tym produkcie do:  

Inne produkty tego producenta:

Klienci zainteresowani tą pozycją kupują również:

Bezpieczne płatności internetowe:
Bezpieczne płatności internetowe
epompa.pl - Pompy i armatura
ul. 3 Maja 68, 43-450 Ustroń
tel. +48 33 854 44 44, +48 33 855 13 87
fax. +48 33 855 13 87 (wew. 30)
biuro(at)epompa.pl
więcej »